Wskaźnik TOG. Co to takiego? - Mruumi - Szumiący Miś Królik

Niemowlęta przesypiają ok. 14-15 godzin w ciągu doby. Zdrowy sen ma bardzo duże znaczenia dla ich zdrowia i odpowiedniego rozwoju . Chcąc zapewnić idealne warunki snu Twojego dziecka, musisz skupić się na dwóch najważniejszych sprawach: odpowiednia temperatura w pomieszczeniu oraz ubranka w jakich będzie spało dziecko.

Optymalna temperatura w pokoju niemowlaka

Dbałość o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pokoju maluszka wynika z faktu, że niemowlęta mają zbyt mało tkanki tłuszczowej, która mogłaby ich chronić przez zimnem. System termoregulacji jest niedojrzały, nie potrafi właściwie zareagować  by zminimalizować utratę ciepła i nie zmarznąć. Niedoskonałość termoregulacji u noworodków powoduje, że dzieci zarówno bardzo szybko marzną, jak i przegrzewają się.

Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20-22o C w dzień, natomiast w nocy powinno być troszkę chłodniej, ale nie mniej niż 18°C. Pokój powinien być przed snem wywietrzony. Ubiór dziecka do snu powinien być dostosowany do warunków otoczenia.

Jak ubrać dziecko do snu? Śpiworek dla dziecka.

Upalne letnie noce już dawno za nami. Przyszedł czas zmierzyć się z tymi chłodniejszymi, często deszczowymi i wietrznymi. I tu rodzi się pytanie, w co ubrać maluszka aby nie było mu w czasie snu  ani za ciepło i ani za zimno? Odpowiedzią na ten problem, niezależnie czy lato czy zima, jest odpowiednio dobrany śpiworek. Powstrzymuje on dziecko przed odkrywaniem się oraz utratą ciepła, a w konsekwencji przebudzeniem się (oraz Ciebie) podczas snu.

Co oznacza wskaźnik TOG?

Wskaźnik TOG  to skala mówiąca o stopniu izolacji termicznej i jest powszechnie używana do określenia właściwości cieplnych kołder, ale też innych tekstyliów warstwowych, w tym śpiworków niemowlęcych. Pokazuje stopień grubości materiału użytego w śpiworku, kocyku w odniesieniu do temperatury panującej w otoczeniu.

Im w pomieszczeniu cieplej , tym niższy wskaźnik TOG powinien mieć śpiworek bądź kocyk i na odwrót, im chłodniej jest w pomieszczeniu tym wskaźnik TOG powinien być wyższy.

Poniżej przedstawiamy schemat ubierania dziecka do snu:

0,5 tog to cienki kocyk lub letnia kołderka
1 tog to średniej grubości kocyk lub kołderka
2 tog to grubsze, zimowe okrycie

Uwaga! Na rysunku widać śpiworki różnych grubościach. Oczywiście można zastąpić je kołderkami.

TOG wskaźnik tabela jak ubrać dziecko do snu

 

Jak sprawdzić czy dziecko jest odpowiednio ubrane do snu?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dobrałaś odpowiednie ubranka do śpiworka, jest sprawdzenie (po ok. 30 minutach snu), temperatury dziecka. W tym celu najlepiej położyć swoją dłoń na karku lub klatce piersiowej maluszka i sprawdź, czy nie jest bardzo ciepła i wilgotna. Jeśli tak, to zdejmij jedno ubranko i po pewnym czasie ponownie skontroluj brzuszek dziecka. Dobrze, jeśli zapamiętasz, że rączki niemowląt są zazwyczaj dużo zimniejsze od reszty ciała, co w rzeczywistości wcale nie oznacza, że dziecku jest zimno.