Pierwsza kąpiel noworodka to jedno z największych wyzwań świeżo upieczonych rodziców. Jak każda czynność wykonywana przy malutkim dziecku, powinna być dobrze zorganizowana. Zaplanowana tak, aby była przyjemna i odprężająca zarówno dla maluszka jak i rodzica, zapamiętana na lata.
Noworodek czy niemowlak powinien czuć się w kąpieli jak ryba w wodzie – w końcu w okresie prenatalnym dziecko przebywało w wodach płodowych w brzuchu matki. Jednak nie zawsze tak jest. Przyczyny płaczu w czasie kąpieli są zazwyczaj dwie: dyskomfort oraz lęk. Na szczęście obie można wyeliminować, musisz tylko metodą prób i błędów odkryć, co nie podoba się twojemu dziecku. Przedstawiamy złote zasady, które sprawią, że kąpiel stanie się rytuałem, w czasie którego dziecko będzie mogło się rozluźnić i wyciszyć.
Jak często kąpać niemowlaka?
Kąpiel najlepiej powtarzać co 2 – 3 dni– na skórze malucha znajduje się bowiem zabezpieczający ją naturalny, ochronny film. Najnowsze badania wykazały, że maź płodowa ma właściwości immunologiczne, i dlatego pozostawiona na skórze dziecka stanowi naturalną barierę ochronną. Zważywszy na ten fakt, dzieci urodzone w warunkach szpitalnych, będące narażone na ewentualne zakażenia szpitalne, nie powinny być tak szybko pozbawiane owej naturalnej ochrony.
Temperatura wody i pomieszczenia do kąpieli noworodka
Niemowlak płacze, gdy jest mu zimno. Temperatura wody dla noworodka powinna mieć ok. 37 stopni. Do zmierzenia temperatury wody najbezpieczniej jest użyć termometru. Wody w wannie nie musi być dużo – wystarczy wlać jej tyle, by sięgała 10 cm powyżej dna wanienki.
Pamiętaj także o odpowiedniej temperaturze pomieszczenia – odpowiednia dla kąpieli noworodka temperatura w pokoju to ok. 25 stopni. Jeśli jest chłodniej, koniecznie dogrzej pomieszczenie, by uniknąć przeziębienia malucha.
Kąpiel noworodka – potrzebne akcesoria
Zanim rozpoczniemy kąpiel dziecka, dobrze jest upewnić się, że mamy w zasięgu ręki wszystko co jest nam potrzebne. Przygotuj:
- ręcznik kąpielowy najlepiej z kapturkiem
- waciki kosmetyczne
- jałowe gaziki oraz środek antyseptyczny do pielęgnacji kikuta pępka
- miseczkę z ciepłą, przegotowaną wodą do mycia buzi
- sól fizjologiczna i gaziki do przemywania oczu
- pałeczki z watą do mycia uszu (koniecznie specjalne dla dzieci – mają grubszy środek, dzięki czemu unikniesz przypadkowego uszkodzenia bębenka w uszach)
- myjkę dla dzieci
- emolienty do kąpieli dla niemowląt kosmetyki
- oliwkę albo balsam po kąpieli
- maść do smarowania pupy, puder lub mąkę ziemniaczaną
- czystą pieluszkę i ubranko
- miękką szczoteczkę do włosów
- termometr do wody
Uwaga: wszystkie akcesoria ułóż w zasięgu ręki – najbliżej powinny leżeć te, których będziesz potrzebować na samym początku.
Kąpiel noworodka – w czym kąpać?
Nie każdy rodzic decyduje się na zakup wanienki. Niektórzy wolą kąpać noworodka w dużej misce lub w umywalce – jeśli to daje poczucie bezpieczeństwa i wygody rodzicom i dziecku, to jest to dobra opcja.
Wanienka natomiast zapewnia pewną swobodę ruchów, stabilny chwyt, przez co nasze ruchy są spokojniejsze, co dobrze wpływa na atmosferę. Jeśli decydujecie się jednak na standardową wanienkę dla niemowląt, to warto zastanowić się w jakim miejscu ją ustawić. Najlepszym rozwiązaniem jest wanienkę dziecka na blacie czy na komodzie, lub po prostu na podłodze. W sprzedaży są również dostępne specjalne stelaże na wanienkę.
Jak trzymać noworodka w kąpieli?
Wkładając noworodka do wanienki należy pamiętać, żeby prawą rękę podłożyć pod pośladki malucha, zaś lewą podtrzymywać jego główkę i kark. Lewą dłoń trzeba podłożyć tak, by palce przytrzymywały przedramię dziecka. Dopiero wtedy można powoli zanurzać niemowlaka w wodzie . Kiedy pupa malucha pewnie oprze się o dno wanienki, można spod niej wyciągnąć rękę.
Trzymaj dziecko w taki sposób, by jego głowa opierała się na twoim nadgarstku, a palcami tej samej ręki przytrzymuj je pod pachą. Drugą ręką myj ciało dziecka – na początku używanie mydła nie jest konieczne, wystarczy mycie samą wodą. Potem umyj buzię dziecka, a na końcu główkę, uważając, by jak najmniej wody dostało się do oczu dziecka.
WAŻNE! Mycie dziecka zaczynamy od umycia własnych rąk. Zanim przejdziesz do zabiegów pielęgnacyjnych umyj dokładnie własne dłonie w ciepłej wodzie, używając mydła, by bakterie z rąk nie przedostały się do oczu lub na skórę maleństwa.
W kąpieli nie moczymy kikuta pępowinowego!
Jak oswoić dziecko z wodą?
Najlepiej stopniowo zanurzaj noworodka, zaczynając od stóp, można również owinąć go pieluszką i razem z nią zamoczyć dziecko. Dzięki pieluszce noworodek czuje się bezpieczniej i jest mu znacznie cieplej, więc staje się spokojniejszy.
Jak długo powinna trwać kąpiel noworodka?
Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, bo woda wysusza skórę, a dziecko szybko się wychładza. Ponadto skóra noworodka jest bardzo delikatna, długa kąpiel mogłaby spowodować utratę ochronnej bariery skóry.
Kąpiel noworodka z AZS w siemieniu lnianym
Jest to jedna z metod domowych w łagodzeniu objawów między innymi AZS (atopowegp zapalenia skóry). Dzięki takiej kąpieli można dobrze nawilżyć skórę noworodka. Wystarczy ugotować około szklanki siemienia lnianego, wywar o kisielowatej konsystencji wlać do wanienki i rozcieńczyć ciepłą wodą.
Kąpać rano czy wieczorem?
Wieczorne kąpiele, o stałej porze, wyciszają i relaksują noworodka przed snem. Jeśli wyjątkowo musimy wykąpać noworodka rano lub w ciągu dnia, lepiej unikać w ten dzień spacerów, ponieważ istnieje ryzyko przeziębienia.
Dlaczego niemowlę płacze w czasie kąpieli?
Stres – dziecko doskonale potrafi wyczuć nastrój rodziców, zwłaszcza ich zdenerwowanie i niepewność. Nerwowa atmosfera udziela się dziecku i skutkuje płaczem. Przed kąpielą przygotuj się tak, aby wszystko co potrzebne do kąpieli i ubioru było pod ręką i wyeliminuj przyczyny stresu.To trudne, jednak spróbuj się nie denerwować.
- Głód – W czasie kąpieli noworodek albo niemowlak nie powinien być ani głodny, ani tuż po karmieniu – malucha najlepiej nakarmić około pół godziny przed kąpielą.
- Możliwe też, że w pomieszczeniu, gdzie odbywa się kąpiel, jest za chłodno lub woda jest zbyt chłodna.
- Być może maluchowi nie odpowiada pozycja, w której się znajduje. Albo odczuwa niepokój lub lęk spowodowany nieznaną mu sytuacją.
- Pomyśl o oświetleniu– Pamiętaj też o stworzeniu miłej atmosfery w miejscu kąpieli. Noworodkowi może przeszkadzać zbyt mocne światło. Nie zapalaj górnej lampy, która będzie świeciła noworodkowi prosto w oczy. Dobrym zwyczajem jest wieczorne kąpanie małego dziecka przy delikatnym świetle.Biały szum to wszystko, co można nazwać odgłosami natury, czyli na przykład odgłos padającego deszczu, szum morza, wiatru, wody, ale także delikatne dźwięki wydawane przez urządzenia domowe, takie jak suszarka do włosów, pralka, klimatyzator. Biały szum kojarzy się dziecku z odgłosami, jakie słyszało w brzuchu matki (jej bicie serca, krążenie krwi itp.).
- Zadbaj o relaksującą atmosferę – nuć kojącą piosenkę albo spokojnym głosem mów do dziecka, co właśnie robisz. Możesz też włączyć uspokajający biały szum. Biały szum to wszystko, co można nazwać odgłosami natury, czyli na przykład odgłos padającego deszczu, mruczenie kota, ale także delikatne dźwięki wydawane przez urządzenia domowe, takie jak np.suszarka do włosów. Biały szum kojarzy się dziecku z odgłosami, jakie słyszało w brzuchu matki (jej bicie serca, krążenie krwi itp.),dzięki temu działa niezwykle kojąco, wycisza i daje poczucie bezpieczeństwa.
- Użyj zabawek. Zabawy w wodzie i z wodą to jedne z ulubionych zajęć dzieci. Noworodek nie doceni jeszcze tych atrakcji, ale chętnie popluska się z np. gumową kaczuszką. Bedzie czuł się bezpieczniej gdy nieopodal miejsca kąpieli bedzie czuwał ulubiony pluszak przytulanka. Ostatnio bardzo popularne stają sie szumiące pluszaki. Biały szum który emitują pomoże wyciszyć i zrelaksować w czasie kąpieli, a sam fakt kąpieli w towarzystwie przytulanki sprawi radość. Szumiący miś króliczek mruumi, to idealny asystent kąpieli. Zadba o dobry nastrój Twojego maluszka i uprzyjemni kąpiel. Pomoże w wieczornym „rytuale” kąpielowym 🙂
Brak rytuałów powodem płaczu u niemowlaka
Rytuały to podstawa w życiu noworodka czy niemowlaka. Dzieci lubią rutynę i porządek przebiegu dnia. Mają wtedy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, tak bardzo im potrzebne. Zmiany to coś, czego niemowlę nie znosi. Choć jest małe i niewiele jeszcze rozumie, to jednak pewniej czuje się, gdy wokół niego dzieje coś, co już zna i pamięta. Niemowlę jest dużo spokojniejsze, gdy codzienne czynności, takie jak karmienie, przewijanie czy kąpiel, każdego dnia powtarzają się w takim samym rytmie, o tej samej porze i przebiegają w podobny sposób.
Dlatego warto wprowadzić stałą porę na codzienną kąpiel noworodka.
Stwórz własny rytuał wieczornej toalety maluszka, który będzie mu odpowiadał i który będziecie mogli codziennie powtarzać. Możliwość przewidzenia kolejności zdarzeń i oswojenie się z nimi spowoduje, że kąpiel nie będzie dla niemowlęcia czymś nowym i tym samym wywołującym lęk, lecz przeciwnie – czymś dobrze znanym, a przez to lubianym i wyczekiwanym.
Kąpiel rytuałem ułatwiającym zasypianie
Przyjemna kąpiel to bardzo dobry wstęp do wieczornego zasypiania. Podczas kąpieli postaraj się je wyciszyć, podczas smarowania i czesania delikatnie masować. Dzięki temu dziecko szybciej uspokoi się i łatwiej zaśnie.
Czas na ostatni etap – karmienie. Sytego maluszka, pod “odbiciu”, odkładamy do łóżeczka. Aby zasnął w mgnieniu oka, sprawdzonym sposobem jest włączenie przyjemnego białego szumu. Z opinii rodziców wiemy, że szumiący miś króliczek Mruumi idealnie sprawdza się jako usypiacz dla niemowląt.
Szumiący miś Króliczek Mruumi to pluszowa zabawka ułatwiająca zasypianie i relaks, która generuje aż 3 rodzaje białego szumu. Kojący naturalne mruczenie kota, szum suszarki i uspokajające bicie serca – wybierasz w zależności od potrzeb. BIAŁY SZUM wydawany przez króliczka, przypomina maluszkowi bezpieczne środowisko prenatalne, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i usypia. Przynosi ulgę przy kolkach i ząbkowaniu.