Optymalna temperatura w pokoju niemowlaka - Mruumi - Szumiący Miś Królik

Śpiące dziecko i szumiący miś Królik MruumiOdkąd w domu pojawia się małe dziecko, żywa staje się dyskusja, jaka temperatura powinna być w pomieszczeniu w którym przebywa. Dbałość o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pokoju maluszka oraz zapewnienie odpowiedniej higieny snu to jeden z najważniejszych warunków prawidłowego rozwoju dziecka. Kładąc dziecko do snu ważne, abyś przestrzegała kilku podstawowych zasad związanych z bezpieczeństwem.

Temperatura w pokoju niemowlaka

W ciągu dnia temperatura w pokoju maluszka powinna wynosić około 20°C – 22°C, w nocy natomiast powinno być trochę chłodniej, ale nie mniej niż 18°C. Przegrzewanie pomieszczenia sprawia, że powietrze staje się bardzo suche, co powoduje wysuszenie śluzówek dróg oddechowych i może sprzyjać rozwojowi różnego rodzaju wirusów i infekcji. Niemowlęta wtedy często płaczą, są drażliwe i pobudzone.

Jeśli masz wątpliwości, czy dziecko nie marznie, nie sugeruj się temperaturą jego rąk lub nóg, tylko dotknij skóry na karku. Powinna być przyjemnie ciepła. Jeśli jest rozgrzana i wilgotna, dziecku jest za gorąco i mogą się na niej pojawić potówki.

Wietrzenie pomieszczenie, w którym śpi niemowlę

Pamiętaj, aby oprócz utrzymywania stałej temperatury w pokoju dziecka, zadbać o wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa niemowlę. Otwieranie okna w pomieszczeniu, w którym śpi niemowlę budzi wiele wątpliwości a nie powinno. Wietrzenie pomieszczenia jest równie ważne jak utrzymanie właściwej temperatury.

W zimnym okresie należy sypialnię wywietrzyć przed snem. Na czas wietrzenia maluszka trzeba przenieść do innego pokoju albo ciepło okryć. Zaleca się szybkie intensywne wietrzenie, aby doszło do wymiany powietrza a niekoniecznie znacznego obniżenia temperatury. W ciepłych miesiącach zaleca się aby dziecko spało przy otwartym oknie.

Temperatura w czasie kąpieli niemowlaka

Dziecko w łonie matki przebywa w temperaturze fizjologicznej jej organizmu. Dlatego przygotowując kąpiel dla noworodka, należy pamiętać, żeby woda w wanience miała ok. 35–37°C. Nie poleca się sprawdzania temperatury łokciem, wrażenia ciepła są subiektywne dla każdego człowieka. Temperaturę wody powinno się mierzyć specjalnym termometrem kąpielowym do kupienia w aptece.

Szykując kąpiel noworodka czy niemowlaka, należy zwrócić również szczególną uwagę na temperaturę otoczenia. Temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się toaleta szkraba, powinna wynosić 23-25°C ( im dziecko młodsze, tym wyższa), nie mniej jednak od 22°C. Maluszka nie wolno kąpać przy otwartych oknach, włączonym wentylatorze czy w przeciągu, gdyż łatwo wtedy o przeziębienie. Po wyjęciu z wody, owiń maluszka ciepłym ręcznikiem, osusz skórę i po posmarowaniu balsamem, ubierz. Jeśli smyk ma ochotę pofikać na golaska, pozwól mu na to przed kąpielą, a nie po.

Jaka temperatura dla niemowlaka – praktyczna ściąga:

  • pokój dzienny 20-22ºC
  • sypialnia 18-21ºC
  • woda kąpieli 35 – 37ºC
  • pomieszczenie, w którym dziecko się kąpie 23-25ºC
  • mleko ok. 37ºC
  • za oknem zimą nie mniej niż -10ºC
  • na powietrzu latem nie więcej niż 25-26ºC