Przytulanka. Dlaczego jest tak ważna dla dziecka? Jak wpływa na jego rozwój? - Mruumi - Szumiący Miś Królik

szumiacy-mis-bialy-szum

Narodziny dziecka to wyjątkowy czas dla rodziców, którzy starają się zapewnić maluchowi wszystko, co najlepsze. Wielu świeżo upieczonych rodziców spotyka się wtedy z radami: „nie przytulaj, nie noś, nie usypiaj na rękach, bo się przyzwyczai”. Jednak czy to słuszne podejście? Bynajmniej nie dla nas. Przytulanie, potrzeba bliskości w pierwszych tygodniach życia są dla niemowlaka bardziej naturalne niż oddychanie.

Dziecko uczy się oddychać płucami dopiero po przyjściu na świat. Tymczasem zmysł dotyku wykształca się już w życiu płodowym. Nie można więc mówić, że dziecko „przyzwyczai się” do przytulania i próbować pozbawić go zaspokojenia jednej z najbardziej naturalnych potrzeb.

Czwarty Trymestr ciąży

Trzy pierwsze miesiące życia dziecka określane są często mianem czwartego trymestru ciąży. Ta teoria ma kluczowe znaczenie dla skutecznego zaopiekowania się dzieckiem w tych pierwszych miesiącach życia. Skutecznego to znaczy takiego, by maluchowi zapewnić jak największy komfort i optymalne warunki do dalszego rozwoju. Maluch w tym okresie głównie je i śpi, instynktownie szuka bliskości mamy i okazuje niepokój, gdy nie ma jej w pobliżu. Dopiero w czwartym miesiącu sytuacja zaczyna się zmieniać, dziecko staje się wtedy bardziej otwarte, łatwiej akceptuje obecność i dotyk innych osób. Z myślą o najmłodszych dzieciach powstały przytulanki dla niemowląt generujące biały szum oraz takie, które… pachną mamą!

niemowle-spokojny-senPrzytulanki „pachnące mamą”

Przytulanka niemowlęca to nie tylko pluszak- ma zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. To idea, którą kierujemy się tworząc przytulanki dla najmłodszych. Pachnąca mamą przytulanka to swego rodzaju rewolucja w postrzeganiu zabawek dla niemowląt. Przytulanka pomaga dziecku przejść pewien etap, polegający na przejściu z bezpiecznych rąk mamy do samodzielności. Aby przytulanka dawała niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa, przytula ją najpierw… mama! Chodzi o to, aby zapewnić dziecku, które zna już swoją mamę, spokojny sen, wyczuwając jej delikatny zapach. Ciepłe i przyjemne w dotyku materiały, potrafią chłonąć naturalny zapach matki. Zaleca się, aby taką przytulankę przez kilka kolejnych nocy przykładać do swojego ciała, aby mogła ona „przeniknąć” twoim zapachem – zapachem mamy.

Prosty kształt naszej przytulanki i delikatnie zaznaczone szczegóły typu oczy, nosek nie są tu wadą ani brakiem staranności w wykonaniu. Dziecku takie szczegóły nie są potrzebne. Długie delikatne łapki, nóżki, uszy o odmiennej fakturze pobudzają zmysł dotyku oraz ułatwiają chwytanie maskotki przez niemowlaka. Niewielka, miejscowa ilość groszku w zabawce daje ciekawe doznania sensoryczne

 

Szumiące Przytulanki usypiacze

Jak wskazują specjaliści, mówienie do dziecka w łonie matki ma całe mnóstwo korzyści. Nie tylko pobudza rozwój płodu, ale też przyczynia się do nawiązania więzi uczuciowej z rodzicami. Nie bez powodu zachęca się przyszłe mamy do rozmów ze swoimi nienarodzonymi dziećmi. Maluchy przyzwyczajają się w ten sposób do głosu mamy, uczą się go i potrafią rozpoznać po narodzeniu. Dziecko słyszy nie tylko dźwięki dobiegające z zewnątrz brzucha, ale także to, co dzieje się w jego wnętrzu, czyli po prostu… szum. To on jest stałym towarzyszem nienarodzonego dziecka. Nic więc dziwnego, że niemowlęta mogą czuć się nieswojo w kompletnie wyciszonym pomieszczeniu. One nie są do tego przyzwyczajone! Odnotowano wiele przypadków niemowląt, które spokojnie zasypiały przy dźwiękach cichego odkurzacza bądź suszarki do włosów, a nie umiały zasnąć w ciszy. Badania naukowców z Islandii wykazały, że szum przypominający dziecku dźwięki słyszane w łonie mamy, mają duże znaczenie dla zdrowego snu i rozwoju malucha.

spokojny-sen-mruczenie-kotaMruumi mrucząco – szumiące przytulanki usypiacze

Firma Mruumi skrupulatnie przeanalizowała rynek szumiących usypiaczy. Przyjrzała się opiniom, spostrzeżeniom i uwagom  konsumentów, a następnie stworzyła zabawkę, która uwzględnia i wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców.

Stworzyła wyjątkowo miękkie, delikatne i przyjemne w dotyku Króliczki, wykonane z bezpiecznych dla niemowląt materiałów. Świetnie nadające się na przytulanki dla najmłodszych. Dodatkowo wyposażyła je w mechanizmy generujące biały szum, który wprawia dziecko w błogostan. Dbając o to aby maskotka była wyjątkowa i wyróżniała sie wśród innych tego typu przytulanek, firma postawiła na innowacje. Bazując na badaniach naukowych dotyczących wpływu mruczenia kota na człowieka, postanowiliśmy wprowadzić do przytulanki biały szum w postaci zdrowotnego i terapeutycznego dźwięku NATURALNEGO MRUCZENIA KOTA. Stworzyliśmy zabawkę która koi w czasie kolek i ząbkowania, a także tuli do snu przyjaznym szumem. Posiada ona również klasyczne, sprawdzone przez rodziców białe szumy w postaci szumu suszarki i bicia serca matki.

Po co właściwie dziecku przytulanka?

  • Zastępca rodziców i przyjaciel do snu Przytulanka początkowo zastępuje rodzica, który nie zawsze może przytulić czy wziąć na ręce. Daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja, ułatwia zasypianie, dziecko może się w nią wtulić i poczuć bezpiecznie nawet, gdy nocuje poza domem.
  • Pocieszyciel w trudnych chwilach Pluszaki to idealni pocieszyciele i powiernicy dziecięcych sekretów. To właśnie one rozumieją  i  wiedzą najwięcej. To im maluchy zdradzają tajemnice i przytulają się w trudnych chwilach. Nie ma też lepszego lekarstwa na smutki czy choroby niż ulubiona zabawka. Zabranie przytulanki w obce miejsce (lekarz, przedszkole, wizyta u cioci) pozwala na przezwyciężenie lęku przed nowym otoczeniem.

Ukochany miś nie tylko jest najwierniejszym przyjacielem, ale także potrafi dziecko wiele nauczyć:

  • Nauczyciele empatii Przytulanka uczy wyrażania emocji. Dziecko uczy się okazywania czułości, szacunku, troski o drugą osobę.
  • Nauczyciel samodzielności Dziecko dbając o przytulankę, uczy się również samodzielności, np. podczas karmienia czy ubierania lali nabywa ważnych umiejętności potrzebnych również jemu.
  • Nauczyciel odpowiedzialności. Pierwszy zwierzak To właśnie on –pluszak. Zanim zdecydujesz się na zakup dziecku zwierzątka, ucz dziecko opieki nad nim na przykładzie pluszaka. Pamiętajcie, że misia, pieska czy kotka należy karmić, sprzątać w jego koszyczku i że na pewno uwielbia pieszczoty. Zabawa w pluszowego zwierzaka to przede wszystkim nauka odpowiedzialności.
  • Wspólna zabawa z przytulanką rozwija wyobraźnię dziecka i często można zaobserwować jak to maluch uczy misia, instruując, jak powinien się zachować (kiedy podziękować, jak umyć ząbki, jak trzymać łyżkę).
  • Nauczyciel przyjacielskich relacji Przytulanka uczy budowania relacji międzyludzkich, pozytywnie wpływa na rozwój dziecka w relacjach z innymi dziećmi.

Zagubienie przytulanki – trudna sprawa

Niejedna z mam zapewne to przechodziła. To często prawdziwa tragedia i powoduje u dziecka ogromną rozpacz. Trzeba zdać sobie sprawę, że przytulanka dla dziecka jest szczególnie ważna i jej utrata może być sporym niemiłym przeżyciem. Dlatego najlepiej zabezpieczyć się na wszelki wypadek i mieć w domu drugi identyczny egzemplarz. Lepiej, by zastępczy przyjaciel był często używany, tak by zniszczenia były choć w niewielkim stopniu równe. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i potrafią odróżnić starą zabawkę od nowej. Jeśli jednak zdarzy się tak, że nie mamy zastępczego przyjaciela trzeba okazać dziecku w tym czasie mnóstwo ciepła i czułości, tak by choć w niewielkim stopniu wynagrodzić stratę .

Pluszowe zabawki monitorujące z aplikacjami na telefon, elektroniczne nianie

Obecnie bardzo modne jest stosowanie techniki bezprzewodowej, w różnych przytulankach-asystentach rodziców, opartej na przesyłaniu fal elektromagnetycznych.  Rodzice masowo zaopatrują się w pluszowe elektroniczne nianie, zabawki które przez bluetooth łączą się z telefonem komórkowym rodzica, aplikacji na telefon i tym podobne. Wszystkie te zabawki maja szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka. Badania udowodniły ze telefony komórkowe, słuchawki bezprzewodowe i nianie elektroniczne, niszczą cienka barierę krew-mózg u dziecka, powodując chorobowe nieodwracalne zmiany i zagrożenie dla życia dziecka. Dlatego nasza firma świadomie postanowiła zrezygnować z wszelkiego rodzaju rozwiązań, które niosą jakaś wygodę dla rodzica, niemniej jednak w zamian zagrażają zdrowiu dziecka.

Dla nas zdrowie dzieci jest najważniejsze! Sami jesteśmy świadomymi zagrożeń rodzicami!