Biały szum dla dzieci i niemowląt - Mruumi - Szumiący Miś Królik

mruumi-mruczaco-szumiace-kroliczki

Zapewne wielu z Was słyszało o metodach naszych babć, które w celu uspokojenia, a nawet  uśpienia swoich dzieci, posiłkowały się dźwiękiem suszarki do włosów czy też odkurzacza. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nawet najdroższe, najlepszych firm pozytywki czy karuzele dźwiękowe nie działają tak jak dźwięk suszarki?

Badania naukowe a biały szum

Efekt, jaki osiąga szum suszarki czy odkurzacza przy uspokajaniu niemowląt jest tak tajemniczym zjawiskiem, że podjęto badania w tej kwestii. Naukowcy odkryli że różnego rodzaju urządzenia emitują dźwięk, który w pewnym zakresie częstotliwości został nazwany BIAŁYM SZUMEM.

Badania przeprowadzano w jednym z londyńskich szpitali na oddziale położniczym. Noworodki, które usypiały z białym szumem w tle przede wszystkim usypiały znacznie szybciej niż grupa noworodków usypiających w ciszy. Kolejnym ważnym dowodem na zbawienny wpływ białego szumu było zwolnienie tętna u noworodków, co prowadziło do ich uspokojenia, trzykrotnie skracało też czas potrzebny do uśnięcia w stosunku do niemowląt usypianych w ciszy.

Zdaniem naukowców ,noworodek, który opuszcza łono matki powinien mieć zapewnione właściwe warunki. Dźwięk suszarki przypomina maluchowi środowisko prenatalne. Od 4 miesiąca życia płodu, dziecko jest zdolne słyszeć nie tylko głos mamy, ale także wszystkie inne dźwięki z otoczenia. Cisza to dla noworodka stan nienaturalny. W okresie prenatalnym, w łonie mamy, maluch przyzwyczaił się do szumu jej krwi w naczyniach krwionośnych, dźwięku jej oddechu, bicia jej serca, szum przepływu krwi pępowinowej a także do stłumionych przez wody płodowe odgłosów otoczenia.

Naukowcy przypuszczają, że efektywność białego szumu w usypianiu dziecka czy niemowlaka, oprócz podobieństwa do dźwięków wewnątrzmacicznych, polega prawdopodobnie na maskowaniu innych, zewnętrznych dźwięków, przyczyniając się do szybkiego i długotrwałego uspokojenia dziecka, które przeradza się w sen.

Biały szum jest najlepszą metodą na radzenie sobie z bezsennością i niepokojem niemowląt. Skuteczniej niż muzyka usypiająca, usypia i uspokaja niemowlaka. Działa on niezwykle kojąco, bo przypomina noworodkom dźwięk, który słyszały w brzuchu mamy. Przypomina dziecku bliskość rodzicielki i zagłusza inne, otaczające szkraba bodźce słuchowe, pomagając mu się wyciszyć, utulić i zasnąć.

Czym dokładnie jest biały szum?

To kombinacja dźwięków o różnych częstotliwościach. Szczególną właściwością białego szumu, jest zdolność do „maskowania” dźwięków w otoczeniu. Jego rola w promowaniu zdrowego snu polega na zagłuszeniu wszystkiego, co nie pozwala nam zasnąć lub budzi nas w trakcie wypoczynku.

To dźwięk o jednostajnym jego charakterze, który powoduje skupienie całej uwagi dziecka na dźwiękach szumu, zagłuszając jednocześnie inne otaczające niemowlaka bodźce słuchowe. Dzięki temu dziecko szybko wycisza się i zasypia.

Jak brzmi biały szum?

Prawdziwy biały szum genemruumi-mruczenie-kota-szumiacy-mis-przytulankarowany jest w formie elektronicznej, a jego brzmienie można najprościej przyrównać do dźwięku, który słyszymy natrafiając na pusty kanał telewizyjny lub stację radiową. Nie jest to szczególnie przyjemny dźwięk, ponieważ zawiera wiele wysokich częstotliwości.

Rodzaje dźwięków które można nazwać białym szumem

Termin ten jest często stosowany do określenia każdego rodzaju niezmiennego szumu tła . Mianem białego szumu określa się odgłosy natury takie jak mruczenie kota, padający deszcz, odgłos płynącej wody itp., urządzeń domowych np. pralka, odkurzacz, suszarka lub też rytmiczny odgłos jadącego pociągu czy dźwięk z wnętrza jadącego samochodu, tykający zegar, trzaski ogniska, szum akwarium, a nawet oczyszczacz powietrz. W swojej czystej formie biały szum nie jest szumem tak naprawdę.

Jak działa biały szum?

Nasz mózg jest absorbowany tylko przez jeden rodzaj dźwięku, zupełnie ignorując np. hałasy ulicy, szczekanie psów, chrapanie małżonka etc. Możemy być zdolni do zaśnięcia w pociągu (jednostajny stukot), ale pojedyncze szczeknięcie psa postawi nas na nogi nawet jeśli spaliśmy bardzo głęboko.

szumiacy-misGdy do naszego środowiska snu dodamy biały szum lub dźwięki określane potocznie tym mianem, wszelkie szepty, ruchy wykonywane przez domowników, którzy kładą się później spać czy odgłosy pochodzące z mieszkania sąsiadów, staną się zupełnie niesłyszalne. Spróbuj wyobrazić to sobie na przykładzie światła – jeśli ktoś zapali latarkę w ciemnym pokoju natychmiast stanie się ona widoczna. Jeśli jednak w pokoju będzie już jasno, światło latarki pozostanie całkowicie niezauważalne.

Najbardziej podstawowe metody zagłuszania podsłuchów także wykorzystują biały szum. Po włączeniu tej częstotliwości, możemy mówić do woli, bo podsłuchujący i tak nic nie usłyszy.

Studenci, pracownicy biurowi, jak również wszyscy zwalczający hałas w naszym środowisku cenią biały szum za właściwości podnoszące ich koncentrację i wydajność.Odgłos wentylatorów czy klimatyzacji powoduje stałe brzęczenie w uszach, przez co rozmowy innych pracowników czy uruchamiająca się od czasu do czasu drukarka nie wybijają pracowników z rytmu.

W szczególności młodzi rodzice nauczyli się doceniać terapeutyczne wartości białego szumu, który okazuje się być wielce skutecznym narzędziem w uspokajaniu płaczącego niemowlaka, także cierpiącego z powodu kolki. suszarka youtube.

Biały szum stosuje się nawet w terapii osób cierpiących na różne zaburzenia słuchu, takie jak dzwonienie w uszach lub nadwrażliwość słuchowa.

Biały szum pozwala także chronić spokojny sen. Zagłusza on skutecznie hałasy ulicy, szczekanie psów, chrapanie małżonka etc. W rezultacie jesteśmy bardziej wypoczęci. Biały szum działa skuteczniej niż uspokajająca muzyka dla dzieci.

Biały szum a niemowlęta

Wszystkie niemowlęta w początkowych momentach życia mają nieprawidłowy cykl jawy i snu. Pojawiając się na świecie doznają pewnego szoku. Nie słyszą już wyłącznie „białych szumów” z wnętrza organizmu mamy, ale także hałasy wydawane w domu, za oknem, w telewizji, dzwonek do drzwi itp. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa wówczas maleje, a niemowlak staje się drażliwy, zagrożony, zestresowany. Właśnie to może być początkiem kolek, długiego płaczu, który ciężko będzie zatrzymać.

Rodzice coraz częściej zaczynają stosować biały szum, by zminimalizować u dziecka szok związany ze zmianą środowiska i stworzyć środowisko podobne do tego w jakim przebywało przez ostatnie 9 miesięcy.  Łono matki jest zaskakująco głośnym miejscem. Natężenie hałasu można śmiało porównać z ruchem ulicznym w godzinach szczytu.

Należy jednak pamiętać, żeby korzystać z pomocy białego szumu jedynie w trakcie snu, nie powinno się uspokajać w ten sposób dziecka kiedy jest wybudzone. Niemowlęta potrzebują stymulacji mózgu dla prawidłowego rozwoju, zagłuszanie w czasie aktywności dziecka wszystkich naturalnych odgłosów może im więc bardzo zaszkodzić.

Czy biały jest bezpieczny?

Tak, potwierdziły to liczne badania naukowe . Jedno z badań wykazało pozytywny wpływ na poprawę koncentracji oraz funkcje poznawcze u pacjentów z ADHD. Ludzie cierpiący na migreny podkreślają jego właściwości ograniczające ból głowy. Tym, którym “dzwoni w uszach” lub cierpią na nadwrażliwość słuchową, zaleca się słuchanie białego szumu w ramach terapii. Znane są również masowe doniesienia rodziców, którzy z powodzeniem stosują biały szum dla poprawy jakości snu ich dzieci. Jedyne o czym należy pamiętać w trosce o prawidłowy rozwój dziecka,  to zachowanie równowagi między białym szumem, a naturalnymi i różnorodnymi dźwiękami dnia codziennego.

Należy pamiętać! Jeśli niemowlę jest narażone na słuchanie jakiegokolwiek dźwięku przez godzinę lub dłużej, jego natężenie nie powinno przekraczać 50 dB.

Zalecamy

Ogranicz czas działania szumu do minimum (korzystaj z automatycznego wyłącznika lub samodzielnie wyłączaj urządzenie, gdy dziecko zaśnie).

Czy to prawda, że biały szum pomaga zwierzętom domowym?

Biały szum jest często zalecany jako narzędzie kształtujące, modyfikujące zachowania Waszych zwierzątek, w szczególności pomaga im się relaksować.