Baby shower, czyli pierwsza impreza maluszka - Mruumi - Szumiący Miś Królik

Baby shower czyli pierwsza impreza Twojego maluszka z szumiącym króliczkiem Mruumi

Baby shower czy też Bociankowe to zwyczaj, który przybył do Polski zza Oceanu, ze Stanów. Mimo, iż nie jest jeszcze tak popularny jak Walentynki czy Halloween, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce.

Co to „Baby Shower”?

Nazwa „baby shower” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „dziecięcy prysznic”. W wolnym tłumaczeniu „prysznic prezentów”, którymi obdarowywana jest ciężarna kobieta przez uczestniczki przyjęcia wydawanego na jej cześć. Obsypywanie przyszłej mamy prezentami dla niej i maluszka jest bowiem głównym elementem baby shower.

Baby shower to jednak nie tylko prezenty. To rodzaj rytuału, ceremonii powitania młodej kobiety w społeczności matek.

Korzenie tego obyczaju wywodzą się z XIX wieku, z Anglii. Ówczesne przyjęcia zwykło się organizować w godzinach popołudniowych. Miały one charakter spotkań przy herbatce, wyłącznie w kobiecym gronie.

Baby shower – kto i kiedy organizuje?    

Bociankowe, baby shower w pytaniach i odpowiedziach -Mruumi

Baby shower zwykle organizuje najbliższe otoczenie kobiety ciężarnej. Najczęściej rolę organizatorki przyjęcia

przejmuje bliska przyj

aciółka, siostra czy kuzynka, która w przygotowania przyjęcia angażuje resztę znajomych. Wspólnie z koleżankami można podzielić się sprawami organizacyjnymi takimi jak: menu, zaproszenie gości czy dekoracje.

Baby shower zwyczajowo powinien być przyjęciem niespodzianką. W praktyce jednak mimo wszystko jest to trudne do zorganizowania, warto skonsultować termin np. z mężem czy mamą bohaterki przyjęcia. Niektórzy wolą nie kompletować dziecięcych akcesoriów i ubranek przed rozwiązaniem, by nie zapeszyć.

Kiedy zorganizować Baby Shower ?

Baby shower najlepiej zaplanować w trzecim trymestrze – przyszła mama czuje się wtedy zdecydowanie lepiej niż na początku ciąży. Ciąża jest już stabilna, przyszli rodzice przeważnie znają już płeć dziecka, więc większość wyprawki dla maluszka jest skompletowana – ciężarna ma wówczas więcej czasu dla siebie.

Przyjęcie nie powinno trwać dłużej niż 2-3 godzin. Pamiętaj, by nie planować baby shower na późne godziny wieczorne żeby nie przemęczać przyszłej mamy.

Baby shower – gdzie zorganizować ?

Przyjęcie można zorganizować wszędzie – w restauracji, w domu przyszłej mamy czy też domu organizatorki spotkania, w ogrodzie – jeśli warunki na to pozwalają. Wszystko zależy od oczekiwań i zasobności portfela.

Baby shower mogą mieć różny charakter – od spotkania przy herbatce, poprzez huczne przyjęcia czy kameralne imprezy.

Dekoracje

Tematem przewodnim każdego Baby shower są oczywiście narodziny dziecka, dlatego też oprawa przyjęcia powinna kojarzyć się z narodzinami – tematyczne pompony, girlandy, baloniki, misie, poduszeczki, talerze. Można się nawet pokusić o podkład muzyczny w postaci kołysanek lub piosenek dla dzieci. W miejscu, w którym organizuje się baby shower, ma znaleźć się wszystko, co kojarzy się z dzieckiem.

Zaproszenia

Tradycyjnie Baby Shower to spotkanie tylko dla kobiet, ale nie ma zakazu zapraszania panów.

Rozpoczynamy przygotowania od listy gości, oczywiście w porozumieniu z gościem honorowym – to przyszła mama powinna zdecydować, z kim chciałaby celebrować ten wyjątkowy dzień.

Nie ma szczególnych zasad dotyczących zaproszeń. Papierowe zaproszenia są zawsze miłą pamiątką. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by gospodyni imprezy (a nie przyszła mama!) wykorzystała inne możliwości, takie jak:

– Facebook’owe wydarzenie – ostatnio najszybsza/najwygodniejsza i najpopularniejsza forma
– Wiadomość mailowa – wraz z ciekawą personalizowaną grafiką
– Grupowa wiadomość w ulubionym komunikatorze
– SMS
– Rozmowa telefoniczna (zdecydowanie najdłuższa forma komunikacji)

Poczęstunek

Poczęstunek na baby shower Szumiący miś króliczek mruumiBaby shower to spotkanie podwieczorkowe „przy kawie”. Na takiej imprezie serwowane jest smaczne jedzenie, przystawki, sałatki, koreczki, a do tego zimne i ciepłe napoje – zwykle bezalkoholowe. Lekkie przystawki, okolicznościowe ciasto i specjalne słodycze w prosty sposób nadadzą Baby Shower wyrazistości. Popularne są np. specjalnie udekorowane muffiny lub ciasteczka (można zrobić je samemu albo zamówić w cukierni).

Oczywistym jest, że menu nie powinno zawierać alkoholu. Napoje podane w odpowiednio dopasowanych kubkach z dodatkiem ozdobnych słomek również pozytywnie wpłyną na całokształt wizualnej strony spotkania.

Obowiązkowym elementem baby shower są torty. Tort pieluszkowy zrobiony z pieluch, na których leżą różne drobiazgi dla maluszka – skarpeteczki, śliniaczki itd. Wszystko ułożone w kształcie tortu, warstwowo. Drugi tort jest do zjedzenia – to specjalnie zamówiony tort lukrowany, który wygląda jak zrobiony z pieluszek.

Jak się bawić podczas baby shower?

Baby shower warto rozpocząć od „shower” czyli deszczu prezentów. Przyszła mama zasiada na specjalnie dla niej przygotowanym fotelu i jest obdarowywana prezentami.

Główną atrakcją, obok rozpakowywania prezentów i oglądania zdjęć USG są konkursy i gry towarzyskie. Są one bowiem nieodłącznym elementem tradycyjnego baby shower.

Zaczyna się często od quizu pod hasłem: „Kto najlepiej zna mamę?”. Przyjaciółki muszą odpowiadać na różne pytania, np.„Jak miał na imię jej pierwszy chłopak?”.

Popularna jest także zgadywanka „Jak wielki jest mój brzuch”, podczas której kolejno każda przyjaciółka odcina kawałek sznurka, jaki jej zdaniem wystarczy do opasania brzucha przyszłej mamy. Wygrywa ta, której sznurek jest najlepiej dopasowany.

Równie dużą popularnością cieszy się tworzenie talizmanu. Uczestniczki nawlekają koraliki na gumkę do bransoletki, wypowiadając przy tym życzenie dla przyszłej mamy i dziecka. Po zapełnieniu koralikami, zawiązana bransoletka staję się pełnym pozytywnych emocji upominkiem. Taką bransoletkę nosi do dnia porodu.

Inne popularne zabawy na baby shower:

– Oglądanie zdjęć dzieci zaproszonych na przyjęcie mam albo wydruków USG z okresu ciąży.

– Udzielanie porad przyszłej mamie przez bardziej doświadczone kobiety.

– Dekorowanie i malowanie brzuszka ciężarnej, z którym reszta gości robi sobie pamiątkowe fotki.

– Wymyślanie zabawnych imion dla dziecka

– Jedzenie zawartości słoiczków dla niemowląt – uczestnicy zgadują, co w nich jest.

Prezenty

Jak sama nazwa wskazuje, przyszła mama powinna zostać zasypana “prysznicem prezentów”.

I tu pojawia się pytanie : co kupić przyszłej mamie, by była zadowolona?

Przy praktycznych zakupach najlepiej wcześniej zrobić rozeznanie. Coraz częściej przed przyjęciem baby shower, organizatorka spotkania układa z przyszłą Mamą “listę życzeń”.  Takim sposobem może anika element niespodzianki, jednak unikamy sytuacji, w której pomysły się dublują. Praktyczne i pożądane prezenty stanowią najlepszą niespodziankę, która z pewnością nie zawiedzie oczekiwań gwiazdy uroczystości.

Taką „listę życzeń” można rozesłać do gości mailem.

Pamiętajmy, że prezenty na baby shower powinny się z macierzyństwem miło  kojarzyć. Idealny prezent to taki o którym młoda mama marzy …

Coraz częściej na listach prezentowych jako pomysł na „wymarzony prezent” dla przyszłej mamy jak i dziecka pojawia sie szumiąca przytulanka. Takim szumiącym misiem jest Mrucząco- Szumiący Króliczek Mruumi. To świetny pomysł na prezent. Na pewno sprawdzi się od pierwszych chwil życia dziecka! Zadba o spokojny sen świeżo upieczonej mamy jak i noworodka, a w kolejnych latach bedzie pierwszym najlepszym przyjacielem dziecka.

Pamiętajmy, że okres ciąży, to czas wielkich przygotowań, stresu i bardzo często złego samopoczucia. Aby podbudować trochę przyszłą mamę, dobrze jest zrobić jej niespodziankę, taką, która będzie dedykowana wyłącznie jej: jej pasji, jej kobiecości, jej relaksowi. Coś czym nie będzie musiała się z nikim dzielić np. perfum,  biżuteria czy kosmetyk spa …